Co powoduje migotanie żarówki LED i jak rozwiązać efekt migotania LED
Ponieważ fluorescencyjne oświetlenie stopniowo wypiera się na korzyść LED, wielu uważało, że dni radzenia sobie z migającymi światłami już minęły. Mimo że migotanie jest mniej obecne w diodach LED niż w systemach fluorescencyjnych, z pewnością jest to nadal czynnik. Jakie są tego przyczyny i czy istnieją rozwiązania?
 
Rodzaje migotania
Istnieją dwa rodzaje migotania świateł -  migotanie widoczne i  migotanie niewidoczne . Oczywiste migotanie to to, co widzą nasze oczy, czyli gdy strumień świetlny z danego źródła zmienia się gwałtownie. Uważa się, że można zobaczyć wszystko poniżej częstotliwości 100 Hz.
Istnieją widoczne problemy zdrowotne z widocznym migotaniem. Krótkotrwałe narażenie na częstotliwości w zakresie od 3 Hz do 70 Hz wiąże się z napadami padaczkowymi, przy czym najwyższa możliwość wystąpienia występuje w zakresie od 15 Hz do 20 Hz. Z 1 na 4000 osób cierpiących na światłoczułą padaczkę i wieloma innymi, których nie zdiagnozowano, stało się to problemem bezpieczeństwa publicznego. 
Niewidoczne migotanie stanowi taki sam problem, jeśli nie większy. Jest to migotanie, które jest obecne, ale nie widzimy. Objawy obejmują zawroty głowy, przemęczenie oczu, bóle głowy, migreny, zaburzenia myślenia i inne ogólne objawy mdłości.
 
Skąd pochodzi migotanie?
Aby lepiej zrozumieć migotanie światła, weź pod uwagę efekt teatralny znany jako oświetlenie stroboskopowe. Jest to celowy efekt migotania, który dostarcza światło o określonych częstotliwościach, powodując, że mózg interpretuje poruszające się obiekty tak, jakby były w zwolnionym tempie. Te określone częstotliwości to na ogół zaledwie kilka błysków na sekundę, ale są one bardzo zbliżone do częstotliwości, które powodują napady padaczkowe. 
Niezamierzone migotanie sprzętu oświetleniowego można przypisać naszym firmom energetycznym, które zaprojektowały przepływ energii elektrycznej tak, aby wykorzystywał prąd przemienny (AC) w przeciwieństwie do prądu stałego (DC). Przy zasilaniu prądem przemiennym fala sinusoidalna osiąga szczyt zarówno dodatnio, jak i ujemnie. Pozostawia to skłonność do przebywania w zasięgu, który spowoduje migotanie, a czasem słyszalny szum.
 
Jak rozwiązać problemy z migotaniem diod LED?
Migotanie diod LED można powiązać z elementem sterownika w lampie. Podstawowym celem konstrukcji sterownika LED jest poleganie na prostym obwodzie do sterowania prądem wyjściowym, ale bez zmiany częstotliwości dioda LED może wykazywać widoczne migotanie. Można to jednak naprawić za pomocą sterowników prądu stałego, które usuwają szczyty fali sinusoidalnej.
Należy również uwzględnić elementy korekcji mocy w obwodzie sterownika. Bez tego tętnienia prądu w przepływie mocy powodują migotanie.
Ostatecznie, jeśli konstrukcja sterownika żarówki LED spełnia wymagania zarówno stabilnego prądu stałego, jak i wystarczającego tłumienia tętnień, nie powinno występować migotanie. Jeśli migotanie występuje w lampie LED (i nie ściemniasz go), prawdopodobnie powstało przy użyciu tanich komponentów sterownika. Technologia oświetlenia LED jest tak zaawansowana, że nie powinno się to zdarzyć, niestety są firmy, które bardziej dbają o swoje zyski niż zdrowie swoich klientów.
 
Jak ściemnianie powoduje migotanie diod LED
Kolejną trudną zmienną dla lamp LED w celu uniknięcia migotania jest ściemnianie. Większość standardowych ściemniaczy ściennych działa poprzez cięcie fazowe, które usuwa część fali sinusoidalnej i zmniejsza napięcie. Może to jednak mieć negatywny wpływ na obwód diod LED i faktycznie powodować wzmocnienie efektu migotania do potencjalnie niebezpiecznego poziomu (zakres 3-15 Hz).
Jest to jeden z głównych powodów, dla których trudno jest zaufać starym systemom ściemniania z nowymi żarówkami LED. Jedynym sposobem, aby upewnić się, że nie wystąpi migotanie, jest uzyskanie rozwiązań ściemniania specyficznych dla diod LED do lamp LED. Wszystko sprowadza się do faktu, że LED jest inwestycją długoterminową. Z kolei warto przeprowadzić badania, aby upewnić się, że otrzymujesz wysokiej jakości żarówkę LED, a jeśli planujesz ją przyciemnić, otrzymujesz system ściemniania LED, który został przetestowany jako kompatybilny z żarówkami LED, których zamierzasz używać