Historia żarówki 0

Krótka historia żarówki
Światło elektryczne, jedno z codziennych udogodnień, które najbardziej wpływa na nasze życie, nie zostało „wynalezione” w tradycyjnym znaczeniu w 1879 r. Przez Thomasa Alvę Edisona, chociaż można powiedzieć, że stworzył pierwsze praktyczne żarowe światło. Nie był ani pierwszą, ani jedyną osobą próbującą wynaleźć żarówkę. W rzeczywistości niektórzy historycy twierdzą, że przed wersją Edisona było ponad 20 wynalazców lamp żarowych. Jednak Edisonowi często przypisuje się wynalazek, ponieważ jego wersja była w stanie wyprzedzić wcześniejsze wersje ze względu na kombinację trzech czynników: skutecznego materiału żarowego, wyższej próżni niż inne, które udało się osiągnąć, oraz wysokiej odporności, która spowodowała dystrybucję mocy z scentralizowane źródło opłacalne ekonomicznie.

 

Wczesne żarówki
W 1802 roku Humphry Davy wynalazł pierwsze światło elektryczne. Eksperymentował z elektrycznością i wynalazł baterię elektryczną. Kiedy podłączył przewody do akumulatora i kawałek węgla, węgiel jarzył się, wytwarzając światło. Jego wynalazek był znany jako lampa łuku elektrycznego. I chociaż wytwarzało światło, nie wytwarzało go zbyt długo i było o wiele za jasne, aby można je było praktycznie wykorzystać.

W ciągu następnych siedmiu dekad inni wynalazcy również stworzyli „żarówki”, ale nie pojawiły się żadne projekty do zastosowań komercyjnych. Co ważniejsze, w 1840 r. Brytyjski naukowiec Warren de la Rue zamknął zwinięte włókno platynowe w rurze próżniowej i przepuścił przez nią prąd elektryczny. Projekt opierał się na założeniu, że wysoka temperatura topnienia platyny pozwoliłaby mu działać w wysokich temperaturach i że opróżniona komora zawierałaby mniej cząsteczek gazu reagujących z platyną, co poprawia jej żywotność. Mimo że jest to wydajny projekt, koszt platyny sprawił, że stał się niepraktyczny w produkcji komercyjnej.

W 1850 r. Angielski fizyk Joseph Wilson Swan stworzył „żarówkę”, umieszczając zwęglone włókna papierowe w opróżnionej szklanej bańce. A do 1860 roku miał działający prototyp, ale brak dobrej próżni i odpowiedniego dopływu prądu spowodował, że żarówka, której żywotność była o wiele za krótka, aby uznać ją za skuteczną wytwórcę światła. Jednak w latach 70. XIX wieku stały się dostępne lepsze pompy próżniowe i Swan kontynuował eksperymenty na żarówkach. W 1878 r. Swan opracował dłuższą żarówkę, używając nici bawełnianej poddanej obróbce, która również usunęła problem wczesnego czernienia żarówki.

24 lipca 1874 r. Patent kanadyjski został złożony przez elektryka medycznego z Toronto o nazwisku Henry Woodward i kolegę Mathew Evansa. Zbudowali lampy o różnych rozmiarach i kształtach prętów węglowych trzymanych między elektrodami w szklanych cylindrach wypełnionych azotem. Woodward i Evans próbowali skomercjalizować swoją lampę, ale bezskutecznie. W końcu sprzedali swój patent Edisonowi w 1879 roku.

Thomas Edison i „pierwsza” żarówka

Thomas Alva Edison
W 1878 r. Thomas Edison rozpoczął poważne badania nad opracowaniem praktycznej żarówki, a 14 października 1878 r. Edison złożył pierwsze zgłoszenie patentowe do „Improvement In Electric Lights”. Nadal jednak testował kilka rodzajów materiałów metalowych włókien, aby ulepszyć swój oryginalny projekt i do 4 listopada 1879 r. Złożył kolejny patent w USA na lampę elektryczną, używając „włókna węglowego lub paska zwiniętego i połączonego ... z platiną przewody kontaktowe ”.

Oryginalna żarówka z włókna węglowego Thomasa Edisona

 

Chociaż patent opisuje kilka sposobów tworzenia włókna węglowego, w tym stosowanie „nici bawełnianych i lnianych, szyn drewnianych, papierów zwijanych na różne sposoby”, dopiero po kilku miesiącach od przyznania patentu Edison i jego zespół odkryli, że zwęglony bambus włókno może trwać ponad 1200 godzin.

Odkrycie to zapoczątkowało komercyjne wytwarzanie żarówek, a w 1880 roku firma Thomasa Edisona, Edison Electric Light Company zaczęła wprowadzać na rynek swój nowy produkt.

Inne ważne daty
1906 - General Electric Company jako pierwszy opatentował metodę wytwarzania żarników wolframowych do stosowania w żarówkach. Sam Edison wiedział, że wolfram ostatecznie okaże się najlepszym wyborem dla żarników w żarówkach, ale w jego czasach maszyny potrzebne do wytworzenia drutu w tak drobnej postaci nie były dostępne.
1910 - William David Coolidge z General Electric ulepszył proces produkcji, aby uzyskać najtrwalsze włókna wolframowe.
Lata 20. XX wieku - wyprodukowano pierwszą matową żarówkę i regulowane żarówki świateł drogowych do reflektorów samochodowych i oświetlenia neonowego.
Lata trzydzieste - w latach trzydziestych wynaleziono wynalazek jednorazowych lamp błyskowych do fotografii oraz fluorescencyjnej lampy opalającej.
Lata 40. XX wieku - pierwsze żarówki „miękkie światło”.
Lata 50. XX wieku - produkowane są szkło kwarcowe i żarówka halogenowa
Lata 80. XX wieku - powstają nowe halogenki metali o niskiej mocy
Lata 90. - zadebiutują żarówki o dużej trwałości i świetlówki kompaktowe.
Przyszłość „pierwszej” żarówki?
Nowoczesne żarówki nie są energooszczędne - mniej niż 10% energii elektrycznej dostarczanej do żarówki jest przetwarzane na światło widzialne. Pozostała energia jest tracona jako ciepło. Jednak te nieefektywne żarówki są nadal szeroko stosowane ze względu na wiele zalet, takich jak:

-szeroka, tania dostępność
-łatwe włączenie do systemów elektrycznych
-przystosowany do małych systemów
-praca przy niskim napięciu, na przykład w urządzeniach zasilanych bateryjnie
-szeroka dostępność kształtów i rozmiarów
Na nieszczęście dla żarówki, ustawodawstwo w wielu krajach, w tym w USA, nakazało jej stopniowe wycofywanie w celu uzyskania bardziej energooszczędnych opcji, takich jak świetlówki kompaktowe i lampy LED. Istnieje jednak duży opór wobec tych polityk ze względu na niski koszt żarówek, natychmiastową dostępność światła i obawy o zanieczyszczenie rtęcią świetlówkami kompaktowymi.

Ale przy znacznym spadku cen LED, przyszłość wydaje się należeć do LED. Tutaj w LED-Technik.com.pl posiadamy stale rosnący katalog żarówek i opraw LED. 

Zapraszamy :)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl