Główną zaletą przejścia z halogenu na LED jest lepsza efektywność energetyczna, co oznacza również oszczędności kosztów energii.

Technologia LED jest również lepsza dla środowiska. Przechodząc z halogenu na LED, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby upewnić się, że kupujesz odpowiedni produkt oświetleniowy LED, niezależnie od tego, czy jest to żarówka LED, oprawa LED czy jakikolwiek inny rodzaj oświetlenia LED. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co musisz wiedzieć.


Jaki rodzaj bazy ma twój obecny produkt?

Niewątpliwie pierwszym punktem do rozważenia jest podstawa twojego obecnego światła. Podczas przełączania na LED ważne jest, aby wybrać produkt, który ma tę samą podstawę, aby można było po prostu wymienić stare światło halogenowe na LED.

Podstawa (lub nasadka) to część światła, która łączy ją z odpowiednim urządzeniem. E27 (inaczej śruba Edisona) jest jedną z najczęstszych podstaw żarówek, a GU10 jest jedną z najpopularniejszych żarówek punktowych. Pamiętaj, że dostępnych jest wiele różnych rodzajów baz, więc wybierz odpowiedni.


Popularne produkty LED:              Żarówki LED E27                      Żarówki punktowe LED GU10                               Żarówki LED E14

        Czy chcesz przyciemnić swoje światło?

Możliwość przyciemnienia świateł przydaje się w różnych sytuacjach. Umożliwia określenie ilości dostępnego światła w dowolnym momencie, dzięki czemu można łatwo dopasować je do swoich wymagań, kiedy tylko chcesz.

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie światła LED można ściemniać. Jeśli masz już tę funkcję w swoim obecnym oświetleniu halogenowym i chcesz ją zachować, musisz upewnić się, że kupujesz światła LED z funkcją ściemniania. Należy również pamiętać, że nie ma gwarancji, że Twój obecny ściemniacz będzie kompatybilny ze ściemnialnym światłem LED. Wynika to z różnicy w watach między lampami halogenowymi i LED. Jeśli twój obecny ściemniacz nie działa, powinieneś dostać taki, który jest kompatybilny ze światłami LED.


 Określ wymaganą moc świetlną

W przeszłości ludzie patrzyli na moc żarówki, aby określić moc świetlną, ale moc jest w rzeczywistości miarą ilości energii zużywanej przez żarówkę, a nie ilości emitowanego przez nią światła. Ponieważ żarówki LED są znacznie bardziej wydajne, zużywają znacznie mniej energii do wytworzenia takiej samej ilości światła, jak na przykład żarówki halogenowe.

Dlatego porównując światło halogenowe z LED, ważne jest, aby spojrzeć na liczbę lumenów, a nie na moc. Lumen to termin używany do opisania całkowitej ilości światła emitowanego przez źródło światła.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile lumenów zazwyczaj potrzebują różne pokoje, zajrzyj na tego bloga .Wybierz kąt wiązki

Kąt wiązki światła (wyrażony w stopniach) określa, na jakim obszarze rozprasza się jego wiązka. Im mniejszy kąt wiązki, tym bardziej intensywne i kierunkowe będzie światło, podczas gdy szerszy kąt spowoduje, że światło wytworzy delikatniejszą, rozproszoną wiązkę. Kupując nowe światła, upewnij się, że wybierasz kąt wiązki odpowiedni dla twojej sytuacji. Wąskie kąty są używane do oświetlenia akcentującego, a szerokie - do bardziej ogólnego oświetlenia.
Wybierz temperaturę barwową

Ostatnim aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowej żarówki lub światła, jest temperatura barwowa. Temperatura barwowa odnosi się do koloru wytwarzanego przez światło. Jest wyrażony w kelwinach (K), a liczba ta określa ogólny kolor światła, który zmienia się od ciepłego żółtego do chłodnego niebieskiego.


Niektóre z najczęstszych temperatur kolorów wyróżniono poniżej:


  • Bardzo ciepła biel ~ 2700 ° K
  • Ciepła biel ~ 3000 ° K
  • Zimna biel ~ 4000 ° K
  • Światło dzienne ~ 6500 ° K

Mamy nadzieję, że te blogi pomogą Ci z powodzeniem przejść z oświetlenia halogenowego na LED.

Jeśli nadal masz pytania, nie wahaj się skontaktować z naszymi specjalistami od oświetlenia, którzy mogą zaoferować więcej fachowych porad.